Az építkezések során a vasbeton szerkezeteket számtalan helyen alkalmazzák. Az egyre raffináltabb építészeti megoldások csak nagyon jól elkészített betonszerkezetekkel valósíthatók meg. Túl a helyesen elkészített vasaláson és a megfelelően kiválasztott anyagminőségeken fontos követelmény a beton tömörsége is.
A betontömörítéssel a keverés során bekerült levegőtartalmat minimalizáljuk. Ennek a következtében nagyobb lesz a tömörség, a teherbírás és a szilárdság.
Ez a művelet rendkívül fontos, hiszen a vasalt beton csak akkor lesz megfelelő minőségű, ha a betonszemcsék szorosan tapadnak a vashoz és teljesen kitöltik a zsalurendszert.
Kis mennyiségű beton esetén kézi csömöszöléssel is megoldható a feladat.
Nagyobb mennyiségű beton esetén, ha a szilárdsági előírások betartása fontos, akkor különbözőbetonvibrátorokat alkalmazunk.
A használatos betonvibrátorokat több csoportba osztjuk:
- tűvibrátorok
- zsaluvibrátorok
- lapvibrátorok.
A tűvibrátor a betonba bedugva fejti ki hatását. A remegésből a betonnak átadódó erő kb. 40 - 80 cm távolságig fejti ki hatását. Ezért a tűvibrátorokat olyan távolságban kell bedugni a betonba, hogy a hatások találkozzanak egymással.
A zsaluvibrátorokat mereven a zsaluzatra szerelik. A vibrátorról a remegés átadódik a zsaluzatnak és így jön létre a tömörítés.
A lapvibrátorok a beton felületén adják át hatásukat.
A betonvibrátorok meghajtása villany motorral, robbanó motorral és pneumatikusan is lehetéges.
Fontos, hogy a csak addig vibráljunk, amíg a légbuborékok elhagyják a betont. A túlvibrált betonból kikerül a cementlé, osztályozódnak a sóderszemcsék ezzel csökken a szilárdság.
Fontos, hogy munka közben a betonvibrátorok lehetőleg ne érintsék a vasalatot.